۶ جای دیدنی پاریس

۱-دیزنی لند
دیزنی‌لند پاریس قدیمی‌ترین کپی از دیزنی‌لند آمریکا محسوب می‌شود و دقیقا شبیه به آن ساخته‌ شده است. این مجموعه در حومه شرقی پاریس قرار دارد و از نظر ابعاد با نسخه آمریکایی خود برابری می‌کند. از جمله بخش‌های دیزنی‌لند پاریس می‌توان به زمین گلف، مدرسه فوتبال کودکان، هفت هتل و زمین تنیس اشاره کرد. با بازدید از دیزنی‌لند به دنیای سفیدبرفی و هفت کوتوله، غرب وحشی، سرخپوستان و دیدار با رابینسون کروزوئه می‌روید. اگر هم اهل نوستالژی نیستید، می‌توانید به دنیای آدم فضایی‌ها و ماشین‌های زمان سری بزنید.

-لند 6 جای دیدنی پاریس

۲-کاخ اپرای گارنیه

کاخ اپرای گارنیه با بنای نئوباروک، به‌عنوان محل برگزاری نمایش‌های اپرا و باله طراحی شده است. این ساختمان توسط چارلز گارنیه، به سبک ناپلئون سوم و بین سال‌های ۱۸۶۲ تا ۱۸۷۵ ساخته شد. نمای این بنا دارای ستون‌های کلاسیک و هشت مجسمه است که نمادهای افسانه‌ای شمرده می‌شوند: شعر، موسیقی، شعر کوتاه حماسی، ازبر خوانی، ترانه، درام و رقص. در ایوان مجسمه‌های آهنگسازانی مانند هالوی، میربیر، روسینی، اوبر، اسپونتینی، بتهوون و موزارت را می‌توان دید. این بنا در زمینی به مساحت ۱۱ هزار متر مربع و با ظرفیت ۱۲۰۰ نفر بسیار باشکوه ساخته شده است. بسیاری از فضاهای بنا را به راهروهای بزرگ با ورودی راه‌پله‌های سنگ مرمر و چراغ‌های طلاکاری‌شده‌ی فراوان اختصاص داده‌اند. سقف تالار سخنرانی با رنگ‌های قرمز و طلایی توسط چاگال نقاشی و تزئین شده است. سالن‌ها نیز به زیبایی با طلاکوب و نقاشی روی گچ سقف‌ها زینت داده شده‌اند.

-اپرای-گارنیه 6 جای دیدنی پاریس

۳-موزه لوور فرانسه

موزه لوور فرانسه پربازدیدترین موزه جهان است که در پایتخت فرانسه قرار دارد. این موزه در ابتدای ساخت، به عنوان دژی دفاعی در شهر پاریس مورد استفاده قرار گرفت و تا سال‌ها برای مقاومت در جنگ‌ها بازسازی و تقویت می‌شد. این کاخ سلطنتی به دستور «فیلیپ دوم» و در قرون وسطی احداث شد و سال‌ها تغییرات، مرمت‌ها و بازسازی‌های متعددی را به خود دید. سرانجام در اواخر دهه ۱۹۹۰ میلادی تمامی ساختمان به عنوان موزه مورد استفاده قرار گرفت. موزه لوور فرانسه، بی‌گمان بزرگ‌ترین و حجیم‌‌ترین موزه دنیا است و بیش از ۳۵ هزار اثر تاریخی، فرهنگی و هنری در آن نگهداری می‌شود.

-لوور-فرانسه 6 جای دیدنی پاریس

۴-برج ایفل

برج ایفل بی‌تردید نماد فرانسه و پاریس است. این برج زیبا که نمونه‌ی کپی آن در چین وجود دارد، به مناسبت یکصدمین انقلاب مردم فرانسه ساخته شد. نام این برج در واقع از نام سازنده‌ی آن یعنی گوستاو ایفیل (Gustavo Eiffel) گرفته شده و از نکات جالب آن این است که این برج جزو عجایب دنیا به شمار می‌رود. ارتفاع این برج ۳۲۴ متر و تعداد پله‌های آن ۱۶۶۵ عدد است. مکانی زیبا و دیدنی که بعد از ۲۶ ماه کار مداوم در سال ۱۸۸۹ میلادی افتتاح شد. گفتنی است که تاکنون بیش از ۲۰۰ میلیون نفر از این برج که به یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری در فرانسه تبدیل شده است، بازدید کرده‌اند. اگر روزی خواستید از آسانسور این برج ۳۲۴ متری استفاده کنید، باید بدانید که آسانسورها از زمان افتتاح تا امروز تعویض نشده‌اند.

 6 جای دیدنی پاریس

۵-کلیسای سنت شپل

کلیسای سنت شپل در کاخ Justice، در جزیره‌ی Ile de la Cite پاریس قرار دارد و به گفته‌ی مورخان، همچون جواهری از قرون وسطی در این شهر می‌درخشد. این شاهکار معماری گوتیک بین سال‌های ۱۲۴۲ تا ۱۲۴۸ برای پادشاه لوئیس یازدهم (سنت لوئیس) ساخته شد تا آثار عتیقه‌ی مربوط به مسیحیت را که از امپراطورهای بیزانس به دست آورده بودند، در آن قرار دهند. محراب این کلیسا نمادی از تاج خار (Crown of Thorns) را نشان می‌دهد.این کلیسا به دلیل داشتن شیشه‌های پنجره‌ی رنگی نفیس شهرت دارد که باعث می‌شود نور به شکل تابش رنگین‌کمان به محراب بتابد. رنگ ونور نماد الوهیت و اورشلیم آسمانی است. در سنت شپل به ندرت مراسماتی برای توده مردم برگزار می‌شود اما گاهی از آن به عنوان محل برگزاری کنسرت استفاده می‌شود. گوش دادن به موسیقی کلاسیک در این فضا، واقعا تجربه‌ی معنوی الهام‌بخشی خواهد بود. برای پیدا کردن این کلیسا از دروازه‌ی آهنی کاخ Justice وارد شده و به حیاط داخلی بروید.

-سنت-شپل 6 جای دیدنی پاریس

۶-کلیسای جامع نوتردام

کلیسای نوتردام که شاهکار معماری گوتیک است، در قلب پاریس، در Ile de la Cite (جزیره‌ای در رودخانه‌ی سن) و نزدیک Latin Quarter قرار دارد. Ile de la Cite جزیره‌ای در رودخانه‌ی سن است که مرکز تاریخی و جغرافیایی پاریس محسوب می‌شود. در این بخش کوچک، رومی‌ها شهری به نام لوتتیا را ساخته بودند و از قرن ۶ تا ۱۴، پادشاهان فرانسه در آن زندگی می‌کردند. کلیسای نوتردام در سال ۱۱۶۳، توسط پادشاه لوئیس ششم (سنت لوئیس) و اسقف Maurice de Sully ساخته شد.ساخت این بنا بیش از ۱۵۰ سال طول کشید. این کلیسا در ابتدا به سبک گوتیک اولیه ایجاد شد و بعدها اجزای دیگری همچون بخش غربی و شبستان کلیسا به آن اضافه شد که نشان‌دهنده‌ی تغییر به سبک بالای گوتیک بود. گردشگران در همان ابتدا مبهوت تزئینات نمای ساختمان، با مجسمه‌های زیاد، ستون‌های قوسی و عجیب آن می‌شوند. حتما از ۲۱ شخصیت در گالری پادشاهان بازدید کنید که سر خود را در دوران انقلاب از دست داده‌اند. امروزه این سرها در موزه‌ی Cluny به نمایش گذاشته شده‌اند.عصر دوشنبه، ۱۵ آوریل سال ۲۰۱۸، کلیسای نوتردام پاریس در آتش سوخت و در اثر این آتش سوزی مناره مخروطی کلیسا تخریب شده و سقف آن آسیب جدی دیده است.

-جامع-نوتردام 6 جای دیدنی پاریس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *