۶ جای دیدنی رم

۱-کولوسئوم و طاق کنستانتین

کولوسئوم و طاق کنستانتین این سازه‌ی بزرگی از دوران رم باستان برای ما به یادگار مانده است، الگویی برای ساخت زمین‌های ورزشی است و می‌توان گفت که زمین‌های فوتبال امروزی، بر اساس طرح همین بنا بوده که به شکل بیضی ساخته شده است. ساخت این بنای عظیم در دوران حکومت Vespasian، در سال ۷۲ بعد از میلاد شروع شد و سپس پسرش تیتوس، با اضافه کردن طبقه‌ی چهارم، بنا را گسترش داد.

 6 جای دیدنی رم

۲-پانتئون

پانتئون، بهترین بنای محافظت‌شده از دوران رم باستان، به مدت ۲ هزار سال دست‌نخورده باقی مانده است. البته پاپ گرگوری ۳ دستور داد کاشی‌های برنزی سقف این بنا را بردارند؛ پاپ Pope Urban VIII هم دستور داده بود سقف برنزی آن را کنده و ذوب کنند و در سایه‌بان محراب کلیسای سنت پیتر و قلعه‌ی سنت آنجلو استفاده کنند. پانتئون بعد از آسیبی که در آتش‌سوزی سال ۸۰ پس از میلاد دید بازسازی شد و حاصل آن، ساختمان آجری است که تسلط فنی فوق‌العاده‌ بالای سازندگان رومی را نشان می‌دهد.

 6 جای دیدنی رم

۳-فواره تروی

فواره تروی یکی از شاهکارهای قرن ۱۷ میلادی و یکی از پرطرفدارترین جاذبه‌های گردشگری رم است که در فیلم‌ها جاودانه شده است و در سفر به این شهر حتما باید از آن دیدن کرد. انداختن یک سکه (نه سه تا) در این آب‌نما سنتی است که به شما این اطمینان را می‌دهد که به رم باز خواهید گشت. فواره‌ی تروی بزرگ‌ترین آب‌نمای رم است که آب آن از کانالی تامین می‌شود که توسط Agrippa، از حامیان بزرگ هنر در قرن اول پیش از میلاد ساخته شد تا آب را به حمام خود برساند.

-تروی 6 جای دیدنی رم

۴-موزه واتیکان

موزه واتیکان مربوط به قرن شانزدهم بوده و دارای ساختمانی پیچیده است و بر روی چند هکتار زمین قرار گرفته است. در این موزه قطعات بسیار زیادی نگهداری می‌شوند که می‌توانید ساعات بسیار زیادی را صرف تماشای آن‌ها کنید. موزه‌ واتیکان ۹ مایل طول دارد. باور بر این است که دور زدن کامل در این حلقه حتی اگر فقط یک دقیقه برای تماشا و تحسین هر اثر نقاشی وقت صرف کنید، چهار سال طول می‌کشد. علاوه بر این، گردشگران در موزه مذکور می‌توانند از راهنماها نیز برای درک بهتر تاریخ استفاده کنند.

-واتیکان 6 جای دیدنی رم

۵-کاخ کوئیرینال

کاخ کوئیرینال با تاریخ اسرارآمیز، باغ‌های زیبا و شکوه معماری همچون نگینی روی تپه‌های روم باستان می‌درخشد. این کاخ که در قرن ۱۹ میلادی محل چهار گردهمایی برای انتخاب رهبر کاتولیک‌های جهان بوده، کمتر برای گردشگران شناخته‌ شده است. در چند سال گذشته این کاخ به ندرت مورد بازدید قرار می‌گرفت؛ اما سرجیو مارتالا، رییس جمهوری جدید ایتالیا که اکنون ساکن این کاخ شده، کاخ کوئیرینال را متعلق به همه مردم ایتالیا می‌داند و بازدید از آن برای همگان امکان‌پذیر است. امروزه گردشگران می‌توانند اقامتگاه کهن پاپ‌ها و پادشاهان ایتالیا در اعصار مختلف را ببینند. بازدید از لوازم سلطنتی داخل کاخ، ظروف گران‌قیمت، کارد و چنگال‌های سلطنتی و ست کامل ماه‌عسل پادشاهی برای ساعت‌ها گردشگران را مجذوب خود می‌کند. همچنین لوسترهای سالن رقص کاخ به‌قدری خیره‌کننده هستند که یک تور کامل برای دیدن آن‌ها لازم است.

-کوئیرینال 6 جای دیدنی رم

۶-کلیسای سنت جان لاتران

کلیسای سنت جان لاتران یکی از چشمگیرترین کلیساهای رم است. بعد از قرن‌ها دگرگونی و تغییر، این کلیسا هنوز هم شکل اصلی عصر کنستانتین (زمانی که ساخته شد) را حفظ کرده است. نمای آن کاملا به سبک باروک تزئین شده و نمونه‌ی خوبی از آن دوره است. در میان موزائیک‌های به کار رفته در این ساختمان، مطمئن باشید که می‌توانید زیبایی سقف چوبی قرن ۱۶ را ببینید. اگر تعمیدگاه هشت ضلعی برای‌تان آشنا به نظر برسد، به این دلیل است که برای ساخت تعمیدگاه‌های بعدی بعد از آن در سراسر اروپا از مدل آن الگو گرفته شده است. این تعمیدگاه که در عصر کنستانتین ساخته شده، قدیمی‌ترین تعمیدگاه مسیحی جهان است.

-سنت-جان-لاتران 6 جای دیدنی رم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *