۶ جای دیدنی برلین

۱- دروازه براندنبورگ

شاید نتوان برلین را بدون دروازه‌ی براندنبورگ (Brandenburger Tor) تصور کرد؛ این بنا مدت‌ها است شناخته‌شده‌ترین بنای تاریخی شهر و پاسخی به طاق پیروزی در پاریس است. برای طراحی این دروازه از بنای آکروپلیس در آتن الگو گرفته شده و در سال ۱۷۹۱، برای پادشاه فریدریش ویلهلم دوم ساخته شده است. دروازه‌ی براندنبورگ ۲۶ متر ارتفاع دارد و در خیابان Pariser Platz قرار گرفته است و می‌توان آن را اولین سازه‌ی نئوکلاسیک برلین خواند، به خصوص به دلیل داشتن ارابه‌ با ۴ اسب، ساختمانی برای نگهبانان و ۴ ستون بزرگ در هر طرف که ۵ گذرگاه برای عبور و مرور ایجاد کرده است (گذرگاه مرکزی برای رفت و آمد خاندان سلطنتی استفاده می‌شد.).دروازه براندنبورگ همچنان اهمیت نمادین خود را حفظ کرده و بازدیدکنندگان مشهوری از جمله رئیس جمهور بیل کلینتون و باراک اوباما از آن بازدید کرده‌اند. حدود ۲۰ سال قبل (در سال ۱۹۹۹) نیز در مراسم یادبود فروپاشی دیوار برلین، صدر اعظم آلمان آنگلا مرکل، میخائیل گورباچف از روسیه و Lech Walesa از لهستان در آن قدم زدند.

-براندنبورگ 6 جای دیدنی برلین

۲-یادبود دیوار برلین و پاسگاه بازرسی چارلی

تاریخ دیوار برلین در سال ۱۹۶۱ آغاز شد، زمانی که آلمان شرقی بخش شرقی شهر را برای پایان دادن به پناهنده شدن مردم از آلمان شرقی به آلمان غربی، جدا کرد. تا سال ۱۹۸۹ که دیوار برلین تخریب نشده بود، این دیوار با ارتفاع ۴ متر به طول ۱۵۵ کیلومتر کشیده شده بود، ۵۵ خیابان را تخریب کرده بود و ۲۹۳ برج دیده‌بانی و ۵۷ سنگر و پناهگاه زیرزمینی داشت. امروزه فقط قسمت‌های کوچکی از این دیوار باقی مانده که روی آن نقاشی‌های دیواری کشیده‌اند؛ یک قطعه‌ی ۱/۴ کیلومتری را به عنوان بخشی از یادبود دیوار برلین حفظ شده است که یادآور دشمنی تلخی است که زمانی اروپا را تقسیم کرده بود. از جالب‌ترین بخش‌های این یادبود می‌توان به موزه‌ی مرکز پناهندگان Marienfelde اشاره کرد که در آن آثار مربوط به یک و نیم میلیون نفر که به عنوان پناهنده از این دیوار عبور کردند، به نمایش گذاشته شده است. یادبود شهر تقسیم‌شده (Monument in Memory of the Divided City) و قربانیان ظلم کمونیست (Victims of Communist Tyranny)، پنجره‌ی یادآوری (Window of Remembrance) و مرکز بازدیدکننده (Visitor Cente) همگی نگاهی بر بقایای دیوار برلین دارند که گردشگران می‌توانند از آن‌ها بازدید کرده و از سرگذشت تلخ این شهر اطلاعات کسب کنند.

پاسگاه بازرسی چارلی نیز مهم‌ترین گذرگاه بین برلین شرق و غرب برلین بود که امروزه می‌توانید در موزه‌ی Haus am، آثار مربوط به تاریخچه‌ی حقوق بشر را در آن تماشا کنید.

-برلین 6 جای دیدنی برلین

۳-کاخ و پارک شارلوتنبورگ

قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین ملک پروسی برلین، کاخ شارلوتنبورگ است که در اواخر قرن ۱۷ میلادی ساخته شده و چندین دهه، مهم‌ترین اقامتگاه خانواده‌ی سلطنتی آلمان بود. این قصر بزرگ، به زیبایی بازسازی شده و ویژگی‌های مهمی از جمله گنبد مرکزی عظیم ۵۰ متری و باغ بزرگ درخت پرتقال (که در سال ۱۷۱۲ ایجاد شده است) دارد. از برجسته‌ترین برنامه‌های گردشگری این عمارت می‌توان به بازدید از New Wing اشاره کرد که در آن از آپارتمان‌های دولتی و سالن‌های مهمانی دیدن می‌کنند. اینجا در سال ۱۷۴۶ ساخته شده و بازدیدکنندگان نگاهی اجمالی به شکوه و عظمتی که پادشاهان و فرماندهان پروس در آن زندگی می‌کردند، می‌اندازند، از اتاق خواب فردریش اول، وسایل و نقاشی‌های زیبای آن گرفته تا آپارتمان‌هایی که متعلق به جانشینان و مقامات حکومت او بودند.

-و-پارک-شارلوتنبورگ 6 جای دیدنی برلین

۴-کلیسای جامع برلین

کلیسای جامع برلین به دلیل داشتن گنبدی با ارتفاع ۷۵ متر و ناقوسی که متعلق به سال ۱۵۳۲ است، شهرت دارد. ساخت این کلیسا در سال ۱۹۰۵ به پایان رسید که در محل کلیسای قبلی که در دوران فردریش بزرگ وجود داشت، ساخته شده است. بنای این کلیسا به سبک باروک جدید ساخته شده و بزرگ‌ترین کلیسای برلین است. کلیسای جامع برلین به سه بخش اصلی تقسیم می‌شود: کلیسای یادبود، کلیسای غسل تعمید و نکاح و کلیسای منطقه‌ای. بعد از چند دهه کار سخت برای بازسازی آسیب‌های واردشده در جنگ، این کلیسا شکوه سابق خود را بازیافته و از مهم‌ترین بخش‌های دیدنی آن می‌توان به راه‌پله‌ی امپریال اشاره کرد که با کتیبه‌های برنزی و ۱۳ نقاشی تمپرا (نقاشی با رنگ مات یا رنگ بی جلا) اثر نقاش برلینی به نام آلبرت هرتل (که متعلق به سال ۱۹۰۵ هستند) زینت داده شده‌ است.
گالری امپریال نیز جزو جاهایی است که باید از آن بازدید کرد؛ این گالری با چشم‌اندازی به منطقه‌ی زیر گنبد کلیسا از زیباترین جذابیت‌های کلیسای جامع برلین است. در سردابه‌ی Hohenzollern نیز نزدیک به ۱۰۰ قبر سنگی، تابوت و آثار تاریخی از قرن ۱۶ تا ۲۰ وجود دارد که از جمله می‌توان به قبر Great Elector و همسرش Dorothea، فردریش اول و همسرش سوفی شارلوت اشاره کرد. سعی کنید زمانی برای بازدید از این کلیسا بروید که در آن کنسرت برگزار شود. همچنین حتما از ۲۷۰ پله‌ی آن بالا بروید تا به گنبد کلیسا رسیده و منظره‌ی بی‌نظیری از جزیره‌ی موزه را به تماشا بنشینید.

-جامع-برلین1 6 جای دیدنی برلین

-جامع-برلین 6 جای دیدنی برلین

۵-باغ‌های جانورشناسی برلین

باغ‌های جانورشناسی برلین (Zoologischer Garten Berlin) قدیمی‌ترین بنایی از این دست در آلمان ساخته شده است و هنوز هم یکی از پرطرفدارترین جاذبه‌های گردشگری برلین محسوب می‌شود و هر ساله میزبان بیش از ۳ میلیون گردشگر است. این مجموعه در سال ۱۸۴۴ تاسیس و بعد از جنگ جهانی دوم به طور کامل بازسازی شد. در این باغ وحش مدرن و آکواریوم آن در محیطی طبیعی از حیوانات نگهداری می‌شود و به دلیل برنامه‌های زادگیری موفق، شهرت بسیار دارد. در این مرکز بیش از ۱۵ هزار حیوان زندگی می‌کند که شامل حدود ۱۶۰۰ گونه می‌شوند که شامل پانداها و میمون‌ها در محوطه‌های بزرگ روباز و همچنین حیوانات درنده می‌شود.
بزرگ‌ترین قفس پرندگان اروپا در این مجموعه قرار دارد که بازدید از آن می‌تواند بهترین قسمت گشت و گذار در این باغ وحش باشد. همچنین حتما از آکواریوم برلین دیدن کنید که از اصلی‌ترین جاذبه‌های باغ جانورشناسی برلین است. این آکواریوم در سال ۱۹۱۳ ساخته شده و هنوز هم یکی از بزرگ‌ترین تاسیسات آلمان است؛ در این آکواریوم، در ۲۵۰ مخزن، بیش از ۹ هزار گونه در آن نگهداری می‌شود که می‌توان از کوسه‌ی ببری، عروس دریایی، ماهی‌های گرمسیری، خزندگان و حشرات نام برد. از دیگر باغ وحش‌های جذاب برلین می‌توان به Tierpark اشاره کرد که حدود ۷۲۵۰ حیوان از ۸۴۰ گونه‌ی مختلف در آن زندگی می‌کند.

-جانورشناسی-برلین 6 جای دیدنی برلین

-جانورشناسی-برلین1 6 جای دیدنی برلین

۶-میدان Gendarmenmarkt

Gendarmenmarkt یکی از بزرگ‌ترین میدان‌های برلین است که در اطراف آن سه ساختمان بزرگ تاریخی قرار دارد، Konzerthaus، کلیسای جامع فرانسوی و کلیسای جامع برلین که همگی باهم یکی از زیباترین میدان‌ّهای شهر را به وجود آورده‌اند. این میدان در قرن ۱۷ ساخته شده و بعد از آن که هنگ ژاندارمری در اینجا ایجاد شد، نام آن را میدان Gendarmenmarkt گذاشتند و یکی از محبوب‌ترین مکان‌های شهر، چه در روز و چه در شب، باقی ماند. Konzerthaus در سال ۱۸۲۱، در محل تئاتر قبلی ساخته شد و مدت‌ها است که یکی از مهم‌ترین تئاترهای برلین محسوب می‌شود. در افتتاحیه‌ی این مکان، تئاتر Goethe’s Iphigenie در این محل اجرا شد.
معماری باشکوه این تئاتر بسیار شهرت دارد؛ به علاوه اجرای عالی ارکستر سمفونیک برلین (Konzerthausorchester Berlin)، یکی از محبوب‌ترین ارکستر سمفونی‌های این کشور بسیار مشهور است. در مقابل این ساختمان، بنای Schiller قرار دارد که به دلیل وجود ۴ مجسمه‌ی زن در فواره‌ی آن شهرت دارد که نشان‌دهنده‌ی غزل (با چنگ)، درام (با خنجر)، تاریخ (با لوح‌هایی که نام گوته، بتهوورن، مایکل آنجل و چند نفر دیگر نوشته شده است) و فلسفه (که روی آن عبارت «خودت را کشف کن» حکاکی شده است) است. اگر در زمستان از این مکان بازدید می‌کنید، حتما سری هم به بازار کریسمس پرطرفدار آن بروید. از دیگر میدان‌های مشهور برلین می‌توان به میدان Alexanderplatz اشاره کرد که قبلا مرکز اصلی زندگی در برلین شرقی بود و امروزه World Time Clock در آن قرار دارد. در نزدیکی آن برج تلویزیون (Telespargel) وجود دارد که تصویری پانورما از شهر را به شما نشان می‌دهد.

-Gendarmenmarkt 6 جای دیدنی برلین

-Gendarmenmarkt1 6 جای دیدنی برلین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *